Preparing Export...

Official Results

Primary Election June 3, 2014

Results last updated:6/23/2014 9:15 PM CT
19.22%
19.22%

Ballots Cast109,004
Registered Voters567,070

100%
100%

Partially0
Fully680
Total680

Pennington County Results
Pennington County Results

United States Senator

Precincts Fully: 680 / 680
|
Partially: 0 / 680

Stace Nelson

Republican

1,936


Mike Rounds

Republican

5,041


Dr. Annette Bosworth

Republican

555


Jason Ravnsborg

Republican

186


Larry Rhoden

Republican

2,315


total votes

10,033

Governor

Precincts Fully: 680 / 680
|
Partially: 0 / 680

Lora Hubbel

Republican

2,153


Dennis M. Daugaard

Republican

7,857


total votes

10,010

Governor

Precincts Fully: 680 / 680
|
Partially: 0 / 680

Susan Wismer

Democratic

1,390


Joe Lowe

Democratic

1,607


total votes

2,997

State Senator - District 29

Precincts Fully: 39 / 39
|
Partially: 0 / 39

Susan M. Cheshier

Republican

19


Gary L. Cammack

Republican

11


LeRoy Kindler

Republican

9


total votes

39

State Senator - District 33

Precincts Fully: 15 / 15
|
Partially: 0 / 15

Phil Jensen

Republican

952


David Johnson

Republican

989


total votes

1,941

State Senator - District 33

Precincts Fully: 15 / 15
|
Partially: 0 / 15

Robin A. Page

Democratic

270


Haven Stuck

Democratic

251


total votes

521

State Senator - District 35

Precincts Fully: 8 / 8
|
Partially: 0 / 8

Larry D. Baker

Republican

440


Terri Haverly

Republican

803


total votes

1,243

State Representatives - District 29

Precincts Fully: 39 / 39
|
Partially: 0 / 39

Terri Jorgenson

Republican

29


Wanda Blair

Republican

4


Tammy Basel

Republican

9


Dean Wink

Republican

8


Thomas J. Brunner

Republican

16


total votes

66

State Representatives - District 30

Precincts Fully: 29 / 29
|
Partially: 0 / 29

Lance Russell

Republican

701


Julie Frye-Mueller

Republican

543


Mike Verchio

Republican

662


total votes

1,906

State Representatives - District 33

Precincts Fully: 15 / 15
|
Partially: 0 / 15

Jacqueline Sly

Republican

957


Rip Ryness

Republican

744


Scott W. Craig

Republican

1,246


total votes

2,947

State Representatives - District 35

Precincts Fully: 8 / 8
|
Partially: 0 / 8

Lynne DiSanto

Republican

860


Nancy J. Trautman

Republican

596


Blaine "Chip" Campbell

Republican

650


total votes

2,106

County Auditor

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

John Roberts

Republican

2,916


Julie A Pearson

Republican

6,367


total votes

9,283

Register of Deeds

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Donna Mayer

Republican

6,598


Jordan Mason

Republican

2,933


total votes

9,531

County Commissioner - Pennington-1

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

George W Ferebee

Republican

1,558


Ken Davis

Republican

1,222


total votes

2,780

County Commissioner - Pennington-3

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Deb Hadcock

Republican

1,187


Edward M Randazzo

Republican

487


total votes

1,674

Delegates to State Convention

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Marguerite McPhillips

Republican

3,606


Jodie Frye-Byington

Republican

3,412


Mike Mueller

Republican

4,691


Edward M Randazzo

Republican

3,116


total votes

14,825

Precinct Committeeman - Precinct-12

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Greg Forstner

Republican

138


Wayne Ebbers

Republican

86


total votes

224

Precinct Committeeman - Precinct-44

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Robert L Mayer

Republican

69


Richard Dlugosz

Republican

36


total votes

105

Precinct Committeeman - Precinct-CR

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Cliff Breck

Republican

6


John L Moon III

Republican

23


total votes

29

Precinct Committeeman - Precinct-HC

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Perry L Strombeck

Republican

70


Jason Peters

Republican

130


total votes

200

Precinct Committeeman - Precinct-KY

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Robert E Hayes

Republican

42


A Gideon Oakes

Republican

71


total votes

113

Precinct Committeeman - Precinct-RV

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Mark P DiSanto

Republican

92


Lynn Culver

Republican

57


total votes

149

Precinct Committeeman - Precinct-VF

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Bruce E Meister

Republican

43


Michael Jarratt

Republican

47


total votes

90

Precinct Committeeman - Precinct-WP

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Fred "Rip" Ryness

Republican

142


Chuck Wendt

Republican

103


Jeff Marlette

Republican

75


total votes

320

Precinct Committeewoman - Precinct-12

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Kari Ebbers

Republican

117


Cora Fried

Republican

119


total votes

236

Precinct Committeewoman - Precinct-23

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Jessica Holt

Republican

97


Sheryl Kirkeby

Republican

59


total votes

156

Precinct Committeewoman - Precinct-32

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Katharine Barnard

Republican

207


Sandra Kading

Republican

318


total votes

525

Precinct Committeewoman - Precinct-52

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Toni E (Tonchi) Weaver

Republican

110


Elizabeth Kraus Munro

Republican

151


total votes

261

Precinct Committeewoman - Precinct-DT

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Barbara Landers

Republican

42


Lauri Schleusener

Republican

83


Janet Ronneberg

Republican

53


total votes

178

Precinct Committeewoman - Precinct-HC

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Gretchen Strombeck

Republican

84


Stacia Peters

Republican

122


total votes

206

Precinct Committeewoman - Precinct-VV

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Tina Mulally

Republican

40


Terri Haverly

Republican

110


total votes

150

Precinct Committeewoman - Precinct-WP

Precincts Fully: 47 / 47
|
Partially: 0 / 47

Shauna Sheets

Republican

157


Alaina Ryness

Republican

161


total votes

318

West Dakota Water Development District Director - West Dakota WDD 3

Precincts Fully: 4 / 4
|
Partially: 0 / 4

James R. Hawke

Non-Partisan

242


Tim Kretschmar

Non-Partisan

208


Darren Clabo

Non-Partisan

114


Mike Mueller

Non-Partisan

624


total votes

1,188

West Dakota Water Development District Director - West Dakota WDD 5

Precincts Fully: 7 / 7
|
Partially: 0 / 7

Tina L. Mulally

Non-Partisan

232


Robert Akers

Non-Partisan

426


Dan Reitz

Non-Partisan

122


total votes

780

School Board Member - Custer School District 16-1

Precincts Fully: 13 / 13
|
Partially: 0 / 13

Daniel Sedlacek

Non-Partisan

5


Tanya Olson

Non-Partisan

10


Robert Parsons

Non-Partisan

6


Peter Thorp

Non-Partisan

5


Fred A Netz

Non-Partisan

10


Robert Morgan Jr.

Non-Partisan

6


Denny McConnell

Non-Partisan

8


total votes

50

Alderman - Rapid City Ward-1

Precincts Fully: 4 / 4
|
Partially: 0 / 4

Ron Weifenbach

Non-Partisan

1,187


Vince Vidal

Non-Partisan

599


total votes

1,786

Alderman - Rapid City Ward-2

Precincts Fully: 5 / 5
|
Partially: 0 / 5

Tim R Rose

Non-Partisan

211


Steve Laurenti

Non-Partisan

423


Richard Towne

Non-Partisan

188


total votes

822

Alderman - Rapid City Ward-4

Precincts Fully: 5 / 5
|
Partially: 0 / 5

Amanda Scott

Non-Partisan

636


Rick E Askvig

Non-Partisan

592


total votes

1,228

Alderman - Rapid City Ward-5

Precincts Fully: 5 / 5
|
Partially: 0 / 5

Ron Sasso

Non-Partisan

1,050


Darla Drew

Non-Partisan

1,158


total votes

2,208